Osztályteremszínház: műsoron a Klamm háborúja
szerző: Szántó Sz. Erika
„Az iskola kényszer. Mindig is az volt, és mindörökre az is marad… Mindig reméltem, hogy valaki belátja egyszer ezt, hogy egy szép napon levelet kapok egy volt diákomtól, hogy Klamm tanár úr, önnek igaza volt. És tudják mi a vicc? Hogy sose kaptam ilyen levelet, egyet se. Mindegy, spongyát rá."

fotó:www.port.huNovák János, a Kolibri igazgatója és rendezője Kai Hensel 2002-ben német ifjúsági díjjal elismert monodrámájával, a Klamm háborújával vezette be a Németországban már elterjedt új színházi műfajt, az osztályteremszínházat. Egy osztály levélben tudatja némettanárával, Klamm tanár úrral, hogy őt tartják felelősnek az előző tanévben, az érettségi előtt öngyilkosságot elkövető iskolatársuk haláláért. Hadüzenetükben teljes ellenállást, igazi passzív rezisztenciát hirdetnek. Klamm megpróbál a normális iskolai keretek között tovább tanítani, ám ebben az osztályban ez már nem lehetséges.  Majd ő is meghirdeti saját háborúját, immár az egész iskola, valamennyi kollégája és az igazgató ellen.
"A Klassenzimmer-theater műfaja nagyon sajátos- meséli Scherer Péter, a Novák János rendezte darab főszereplője. – Németországban fotó:www.port.humár eleve úgy készítik az előadásokat, hogy minden kellékkel együtt egy osztályteremben is elő lehessen adni. Ezek a darabok egy-egy iskolai konfliktust boncolgatnak, a Klamm háborújában ez a diákok hadüzenete." A népszerű színművész szerint a diákok megnyílnak egy-egy ilyen beszélgetés során. – "A darab kapcsán szóba hozhatják az egymás közti konfliktusokat vagy azt, hogy jó osztálynak tartják-e Klamm tanár úr osztályát. Sokszor felidéznek olyan eseteket is, amelyek hasonlítanak az előadás történéseihez."- mondja Scherer.

A Klamm háborúját a közönség a Kolibri pincében legközelebb holnap és 29-én 19 órától láthatja, a monodrámát Scherer több gimnáziumban is játssza januárban.