Dívák és dalok a háborúban
szerző: Jakab Judit
A második világháború minden érintett életét megváltoztatta – katonákét, civilekét egyaránt. Nem volt ez másképp az akkori idők ünnepelt sztárjaival vagy éppen a szárnyait próbálgató, ifjú színészpalántákkal sem. Marlene Dietrich, az ekkor már elismert művésznő és Marylin Monroe, a későbbi szexikon számára is döntő jelentőséggel bírtak a nagy világégés esztendei.

Marlene Dietrichet - eredeti nevén Marie Magdalene Dietrich - a közönség az 1930-ban bemutatott A kék angyal című film Lola Fröhlichjeként ismerte meg. A produkció óriási siker volt, ez indította el az eredetileg hegedűművésznek tanult Marlene-t a világhír felé. Nem sokkal ezután Amerikába utazott, leszerződött a Paramount Pictures-höz, és 1939-ben felvette az amerikai állampolgárságot is. Népszerűségét jelzi, hogy 1936-ban Joseph Goebbels felkérte, hogy Németországban forgasson, magas díjazás mellett, szabad kezet kapva a forgatókönyvek és munkatársak kiválasztásában. Hitler is valósággal könyörgött neki, térjen vissza legalább egy film erejéig, ám az antifasiszta Dietrich mindkét ajánlatot visszautasította.



Miután szerelme, Jean Gabin, a híres francia színész csatlakozott a francia ellenálláshoz, Marlene is tenni akart valamit a nácik elleni harcban. Mivel asszonyként nem harcolhatott a fronton, másképpen igyekezett segíteni: rögtönzött színpadokon Algériában és Franciaországban (majd Patton és Gavin tábornokokkal együtt Németországba érkezvén), néhány kilométerre a frontvonaltól szórakoztatta a szövetséges katonákat. Talán egyik legnagyobb slágere a Sag Mir Wo Die Blumen Sind (Hol van az a sok virág) című dal volt. Az amerikai titkosszolgálat (OSS) több náciellenes dalt is készíttetett vele.



Politikai kiállása a hitleri náci ideológia ellen nemzetközi téren sok elismerést szerzett neki. 1947-ben megkapta a civilek által elérhető legmagasabb amerikai kitüntetést, a Medal of Freedom-ot, 1950-ben pedig a Francia Becsületrend lovagja lett. Később azt nyilatkozta, hogy egész pályafutása alatt nem került olyan közeli, intenzív kapcsolatba a közönségével, mint a háború során.



A II. világháború szintén meghatározó szerepet játszott egy másik színésznő életében is. Marilyn Monroe, az amerikai szexszimbólum karrierje éppen ezekben a vészterhes időkben indult útjára. A Norma Jeane Mortensenként született, nehéz családi körülmények között élő lány 16 évesen otthagyta a gimnáziumot és férjhez ment. Míg férje a fronton harcolt, ő egy hadianyaggyárban dolgozott betanított munkásként. 1944-ben itt fedezte fel a hadsereg egyik fotósa. Ezt követően elvált, majd nemsokára modell lett – ekkor még barnán, eredeti nevén. 1948-ban a 20th Century Fox-nál kapott kisebb szerepeivel indult el a világhír felé - immár platinaszőkén és Marilyn Monroe néven...