Évezredes titkok nyomában
szerző: Kinga
Rontás, főzetek, amulettek, pentagramma, officina veneficae... Sejtelmes mágikus hívószavak. Amikor én még kislány voltam, a Magyar Boszorkányszövetség is csak illegalitásban működött. Nem mintha én lennék a történések alfája és ómegája, csak érdekes összepárosítani mindezt egy emberöltő történetével.

Igaz, csak fél emberöltő még, vagy annyi se... Szóval, míg a létező szocializmus végnapjait élte, a Boszorkányok már a kezdeteket szövögették. Majd jött a rendszerváltás, s a Vörös Rébék Stúdió megnyitotta kapuit Arany Jánosnak leróva nevükkel tiszteletüket. Jó-jó lehet, hogy inkább a vészjósló sorok vonzották őket olyannyira:"S kinek ő azt mondja: kár! Nagy baj éri és nagy kár." Akárhogyan is, egy "vajákosnak" ez nagy elismerés... már ha léteznek boszorkányok - teszem hozzá suttogva. Szó, mi szó folytatták ezoterikus tevékenységüket, gyűjtve a híveket, majd idővel egyházzá alakulva. De kérdem én, kik vagy mik a boszorkányok? Mesékből sokat ismerünk. Középkori leírásokban szintén találkozunk nem eggyel, mint eretnek-mód nagy tudású javasasszonnyal, főleg a máglyahalállal párban. Vagy efféle szókapcsolatokban a "Szegedi boszorkánypörök" - az egy érdekes olvasmány egyébként. Másfajta könyveket lapozgatva, vagy az interneten bóklászva a Wicca tanaiba botolhatunk. Ó-ó ez érdekes, és bizony egyre közelebb van a rejtélybe való bepillantáshoz.

Ahhoz, hogy feloldjuk teljes tudatlanságunkat érdemes elmenni egy Boszorkány Múzeumba, s lám a modern kor mily kegyes hozzánk, megtehetjük mindezt már a világhálón is. A Magyar Boszorkányszövetség ugyanis arra vállalkozott, hogy létrehozzon és építgessen egy website-ot, melyen minden boszorkányosságot összegyűjt. Ecce Homo! (Lat: Íme az ember!) Akarom mondani Ecce Striga! (Lat: Íme a Boszorkány!) Ha olyan tévképzetekben élünk, hogy a modern boszorkányok porszívón járnak seprű helyett, vagy egyszerűen fogalmunk sincsen, hogy mi célt szolgál a különleges rituálékban ez az eszköz, akkor jó helyre találtunk feloldani műveletlenségünket. Kellékek, festmények, varázspálcák, csuprok, üstök, gyertyatartók, koponyák. Érdekesen keverednek itt a régi népi tárgyak a misztikus eszközökkel. Mindegyikhez 1-2 mondatos bemutatás segíti tájékozódásunkat, enyhíti kíváncsiságunkat. Személyes kedvencem a ludvércfogó. (Ld. a képen).

Ha pedig úgy érezzük kellően tájékozottak vagyunk már, és netalántán szükségünk lenne egy kis jóslásra vagy néhány kellékre egy zodiákus amulett készítéséhez, akkor elegendő odébb klikkelnünk az "MBSZ Boszorkányellátó" vagy a "Szolgáltatásaink" fülekre. S, hogy lássuk mennyire kiszabadult a szellem a palackból - elnézést kérek e képzavarért - a boszorkányokat nagyszabású rendezvényeinkre is elhívhatjuk, tenyérjóslásra, jövendölésre, spiritiszta szeánszok szervezésére, rontáslevételre, vagy éppen egy kis asztaltáncoltatásra, hogy csak pár dolgot említsek a kínálatból.