100 fiatalító étel – Visszafordítható az öregedés?

Szerző: Szeglet Orsi

Sarah Merson 100 fiatalító étel című könyve kerül ma terítékre. Kényes ízléssel vagyok megáldva, így a cím és alcím láttán fenntartásokkal és kicsit fintorogva ültem le az asztalhoz. Feltalálták végre, hogyan maradhatunk külsőnkben is fiatalok? Vagy már megint egy “csoda módszer” azoknak, akik félnek az öregedéstől, a ráncoktól...

A kötet belső felületéről megtudjuk, hogy Sarah Merson az alternatív gyógyítás és táplálkozás specialistája, a nagy-britanniai College Naturopathic Medicine munkatársa és a leghatékonyabb hagyományos gyógymódokat kutatja. Ez a lépés szakértőként reprezentálja a szerzőt.
A könyv bemutatkozó szövege így indul: “Az, hogy megöregszünk, az élet velejárója - de ez még nem jelenti azt, hogy öregnek és fáradtnak kell látszanunk, és rosszul kell éreznünk magunkat. Tudjuk jól, hogy ha egészségesen táplálkozunk, képesek leszünk fittek maradni, és megvédhetjük magunkat a betegségektől.” Első pillantásra pozitív életszemléletet sugall a szerző, erre a hangulatra erősít rá a könyv vizualitása is. Minden oldalon színes gyümölcsökkel, zöldségekkel, gabonafélékkel ingerlik ízlelőbimbóinkat. Legszívesebben azonnal beléjük harapnánk, azt érezzük, hogy az élet és étel szeretetét szeretné átadni nekünk a szerző. Azt reprezentálja az olvasónak,hogyha tesz testének egészségéért, akkor az meg is fogja hálálni a törődést és nem lesz beteg. Ez az implicit állítás azonban csalóka, sajnos vannak olyan betegségek, melyek kialakulása genetikai, így a megfelelő táplálkozással sem tudunk elébük menni. Várakozásaimmal ellentétesen eddig egészen jóízűen falatozgattam.
Sajnos le kellett tennem a kanalat, mikor a 120. oldalra értem. “Betegségek és problémák” címszó alatt olyan dolgok vannak felsorolva, mint: ráncok, fénytelen haj, kimerültség stb. Valóban betegségnek kell tekintenünk a ráncokat? Nem hiszem. Viszont sokan elgondolkodhatnak azon, hogy egy ilyen pozitív hangvételű és a természetességre építő könyv utolsó részébe miért is kerülhetett egy ekkora baki? Véletlen vagy épp elszólás? Mindenképpen szomorú ezt látni, főleg most, mikor sokan ráncfelvarrással, botoxszal és más beavatkozásokkal akarják magukat –legalábbis külsőleg – fiatalon tartani.
Egészen eddig a pontig még a kényes ízlelőbimbóimat is meg lehetett zabolázni, ám itt elment az étvágyam. Talán el is hittem, hogy a megfelelő táplálkozással lassíthatjuk testünk öregedését. Rájöttem, miért tekintettem kritikus szemmel a mai menüre! Az alcím. Azt, hogy 100 recepttel vissza tudjuk fordítani az öregedést, nem tudom befogadni, ugyanis a tudomány mai állása szerint ez lehetetlen. Csupán marketingfogás, ami meg is feküdte a gyomromat. Lehet, hogy sokak számára ilyen “apróságok” fel sem tűnnek, de ha jobban belegondolunk, sok negatív hatása is lehet. A könyv szakértőként reprezentálja az írót és ha egy szakértő írja azt, hogy visszafordítható az öregedés, és hogy a ráncok betegségnek számítanak, akkor sokan hinni is fognak neki.
Kíváncsisággal és félve kezdtem boncolgatni a menüsort, amiről az biztos, hogy tudatosan és jól megtervezett, felépített könyv, de egy ilyen aprósággal – amit sokan lehet nem is vesznek észre – hitelét vesztheti az író szemünkben. Ne feledjük, a körítés és fűszerezés adja meg ételeink lelkét!