címlap    party    magunkról    szellemi támogatóink    kapcsolat     
Heti téma: a mese 
Heti téma: a mese 


 
       Kamara-kiállítások a Szépművészeti Múzeumban
szerző: Plecskó Edina
A Szépművészeti Múzeum 100 ezer műalkotást is meghaladó állandó gyűjteményével a nagy európai művészeti múzeumok közé sorolandó. Ám az intézet nagy gondot fordít arra is, hogy időszaki kiállításai is érdemben szolgálni tudják a látogatók igényeit. Erről tanúskodott a Múzeum centenáriumi – 2006-os – évében indított 6 szériából álló Géniuszok és remekművek kamarakiállítás-sorozata, amelyet sikeres vállalkozásként követett a 2007-ben megvalósult Hundertwasser- tárlat is.


A jubileumi évfordulóra szervezett Géniuszok és remekművek kiállítás-sorozat célja az volt, hogy egy-egy jól ismert festőt más megközelítésből mutassanak be a nagyközönség számára, a témákat pedig rendhagyó módon járják körbe. Konstruktív szándékukat a Magyarországon eddig sosem látott képek bemutatásával erősítették, amely műveket a Szépművészeti Múzeumban fellelhető alkotásokkal egészítettek ki. A sorozat első tárlata Tiziano Madonnát ábrázoló képei köré épült fel. A második, Tengeri csaták nevezetű tematikus kiállítás Veronese, Turner és Kandinszkij nyomán mutatta be a festői látásmód alakulását a reneszánsztól a klasszikus modernitásig. A sorozat harmadik eleme a francia barokk mesterének, Poussin-nek, egy Louvre-ból érkező remekműve köré épült. A  negyedik kiállítás alkalmával ismét Tizianohoz tértek vissza, A titokzatos férfi címmel rendezték meg azt a programot, amelynek középpontjában A szürke szemű férfi képmása volt.

A Szerelmes Picasso névvel illetett ötödik kamara-kiállításon a párizsi Picasso Múzeumból kölcsönzött alkotássokkal kívánták a jeles festő magánéletét bemutatni. A sorozat záró tárlata Győztesek, vesztesek, áldozatok címmel ikonográfiai típusú kiállítást példázott, amelyben Klimt, Cranach és Palazzo egy-egy bibliai ihletésű alkotását állították középpontba
 A kamara-sorozatok egyéni sikereik mellett összességében is adóztak a képzőművészet szerelmeseinek: nem csak a világhírű külföldi múzeumokból kölcsönzött műalkotások kiállításával, hanem a Szépművészeti Múzeum gyöngyszemeit is egy eredeti struktúrában való bemutatásukkal.

2007-ben Friedensreich Hundertwasser munkásságát átfogóan készítették el azt a kamara-kiállítást, amely az Egy varázslatos különc címet kapta. A Magyarországon többek által is építészként ismert osztrák művész számos más területen hagyott hátra – a kiállításon is megcsodálhatott – elévülhetetlen értékeket: festményei, grafikái, iparművei és környezetvédő attitűdje nyomán realizálódott tevékenysége szolgálnak erre kiváló például. Ő maga leginkább festőnek vallotta magát. Védjegye volt, hogy sosem használt egyenes vonalakat, ezt jól bizonyították a kiállított művek – összesen 36 festmény, 50 grafika, egy papírsárkány-sorozat és 3 kárpit – is. Bennük a színek és formák tobzódását éppúgy megfigyelhettük, mint a látogatók számára egy külön teremben bemutatott, fotókkal illusztrált épületeiben. Művészete a bécsi századforduló világából eredeztethető, forrásait a szecesszió formakincsében és a Wiener Werkstatt munkamódszerében fedezhetjük fel. Pályája során azonban olyan, egymástól távol eső művészeti jelenségek is megérintették, mint a naiv festészet, az informel, illetve Antoni Gaudí építészete.
Hundertwasser életében nem csak művészetével, hanem filozófiájával és gondolkodásmódjával, különc viselkedésével is felhívta magára a figyelmet, hiszen az emberi jogok, a világbéke és a környezetvédelem elszánt harcosa is volt. Minden eszközt felhasznált mélyen humanista, az ember és az őt körülvevő környezet harmóniájának megteremtését hirdető életfilozófiájának kifejezésére. E szellemben festékeit is saját maga állította elő, további újítása pedig az a környezettudatos bio WC, amelynek installációját a nagyközönség számára részletes használati útmutatóval együtt állítottak ki.
A tárlat teljesíteni tudta a művész munkásságát teljes körben bemutatni kívánó szándékot, színvonalát pedig az eddig felsorolt művek mellett az a film is növelni tudta, melyben a művész saját maga beszélt munkásságáról.
A Múzeum kamara-kiállításainak sora természetesen folytatólagos. Meg kell említenünk a Picasso, KIee, Kandiszkij művész-hármas szintén tavaly bemutatott tárlatát, vagy a többek között idén megrendezendő Ferdinand Hodler munkásságát felölő kiállítást is.



ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Veled utazik a Nyugat a metrón
szerző: Kinga

Nincs időd kiállításra járni? Elég, ha felszállsz a metróra, kicsit körülnézel és máris a Nyugat egy szerzőjének a képe fogad. Ugyanis a szerelvényekben, köszönhetően a Nemzeti Kulturális Alap és a Petőfi Irodalmi Múzeum összefogásának, a kávé reklámok helyét átveszi egy időre, az intézménykritikában is említett Centrál egykori közönsége.  Megszületett, s egy ideje velünk utazik a „Nyugat 1908-2008 metrótárlat”.

Huszonegy, különböző plakáton egy-egy, ma már klasszikus nyugatos szerző idézete, vagy egy róla szóló, szintén korabeli gondolat szerepel. Mellette egy kortársunk: író, rendező, színész, és a „legkortársabb", egy ismeretlen blogger vall arról, miért nélkülözhetetlen, miért meghatározó számára a másik, az előd. Olyan ez, mint egy gyors polaroid-kép egy-egy közismert vagy éppen nagyon is elfeledett alkotóról. Gondolok itt például Lesznai Annára. De más töprengeni való is akad bőven. Vajon tényleg igaza van Máthé Tibornak? Miszerint „A világ s az emberek az öngyilkosság felé mennek.” Vagy milyen lehetett Karinthy Frigyes, amint vicceket mesélt a villamoson, vagy milyen volt Tóth Árpád árnyékot mélyítő derűje, vagy Kaffka Margit az egykori Nő. Tényleg mitől volt egykor Nő egy nő? Hőgye Renáta joggal mondhatja, hogy elfeledkeztünk róla?

A kiállítás anyagából készült, de már bővebb, több szerzőt, több idézetet tartalmaz a Nyugat 100, egy 24 oldalas, „zsebbe tehető" kiadvány, a Unit Magazin különszáma. A kiadványt az NKA nem csupán a Unit Magazin hálózatában terjeszti, a közkedvelt budapesti kávéházak, sétálóhelyek környékén is találkozhat vele a közönség.
De a nyugatos hullám ennyivel nem zárult le, szeptember elején „kulturálisokm.gov.hu időutazás” kvízjáték sorozatot tartottak általános és középiskolás diákoknak. Fődíja, nem volt csekély, egy komplett osztálykirándulás a Nyugat hangulatának jegyében, kiállítással, színházzal, és egy sétával a nagy költők emlékhelyein. Október 24-től november 14-ig pedig az Erdei Éva Galériában látható Rónai Katalin zsánerfigura-készítő kiállítása, aki tizenhét egykori nyugatos szerzőt mintázott meg babaként. A mennybeli kávéház a tárlat végével átköltözik az Örkény István Színházaulájába. (Mennybéli, mert itt nem csak a kortársak ülnek le egy asztalhoz). Továbbá a Petőfi Irodalmi Múzeumban a Nyugat-kiállítás december végéig várja a látogatókat, melynek utazó változata – a Nyugat100-busz – az év végéig járja az országot. Sőt, a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben a bejelentkezőiskolai csoportoknak kérésre nyugatos sétát is szerveznek.

Láthatjuk hát, hogy ha kicsit jobban fölkelti érdeklődésünket a metró-kiállítás, van hol jobban utána néznünk a régi Nyugatnak, s a végén meg is győződhetünk róla:
„Jó garázs volt az a régi Nyugat: csak jó kocsikat vettek fel s azok futhattak amerre akartak. Finom repülőtér: a gépek felszállva arra mehettek, amerre akartak, ki nyugatra, ki keletre.” (Móricz, 1941).

Ha minderre még sincs időnk, azért elrévedhetünk kicsit a metrókocsikon, a szürke hétköznapokból kiszakadva a plakátoknak köszönhetően.




ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Zuzu-retrospektív
szerző: Plecskó Edina
Méhes Lóránt, Zuzu festő- és szobrászművész közel harminc évet felölelő munkásságába nyerhettünk bepillantást az Ernst Múzeumban kiállított retrospektív tárlaton. Az iskolai évektől kezdve, Vető Jánossal való közös munkálkodásán át, az ezredforduló után született új műveivel egyetemben egy eklektikus és egyedi művészetet azonosíthattunk a vásznakon vagy akár rézgálicon. Az itt kiállított darabok sugallják az öntörvényűséget, az újdonság szelét, és olykor a társadalommal való ütközést sem átallnak közvetíteni.

Méhes az 1970-es tanulmányi éveiben, (mely korszakot a kiállításon is külön egységként kezeltek) főként fotórealista festményeket alkotott. Ez a fajta képalkotási mód radikális gesztusnak számított akkoriban, mintegy szimbolikus utalásként az amerikai fotórealizmusra is. Ilyen szellemben készültek az Önarckép, vagy az apjáról mintázott Modern festészet (1972) című alkotások. Ebben az egységben szerepel még egy nagyon finoman kivitelezett grafikája, a tragikusan elhunyt barát, Gombás Erzsébet portréja is - a Gomba /Lány galambbal/, (1970).

www.kaposest.hu

Haladva az időben és a termeken, a '80-as évekbe csöppenünk. Ekkoriban barátjával, Vető Jánossal párost alkotva, Zuzu-Vető néven munkálkodtak. Itt, a kiállítás egyik legbőségesebben dokumentált részében megtapasztalhatjuk, hogy a fantázia szárnyalásának sem elméleti, sem tárgyi korlátai nincsenek. Ez utóbbi bizonyságául szolgálnak az Űrkőkorszaki szoborportrék (1983) névvel ellátott installációk, melyekben mintegy az univerzumból származó tárgyakat -kövekre illesztett csontokat, gyöngyöket, elektromos szerkezeteket, madártollat- fedezhetünk fel rézgálic "keretekbe" ágyazva. Az új szellemiséget igazolandó több ironikus hangvételű, az akkori társadalmi viszonyokat bíráló művek születtek -például a Művészet katonái a stadionban (1983). Zuzu és Vető technikai repertoárjában szerepelt a filctollal, ceruzával, akrillal való alkotás, valamint a vásznak varrással való kiegészítése. A színes képek zamatát az absztrakt, humoros formák és a rendre visszatérő szimbólumok adják.

www.kaposest.hu

1985-től Méhes újra egyedül alkotott, ekkoriban születtek misztikus témájú művei. A különböző vallásokat vette górcső alá, fellelhetjük itt a buddhizmus és kereszténység szimbólumait egyaránt. Ezek a Jézus szíve, Mária szíve, vagy akár a Maha Mantra képeken át fogalmazódnak meg. A rendkívül egységesen és letisztult formavilággal megalkotott művek mellőzik előző korszakának bohém és spontán jellegét, ezzel komolyságot szentelve a témának. Itt találhatjuk meg azon sorozatát is, -fekete alapon arany festékkel- melyben fogalmakat fest a vászonra. Ezek például A kör, A háromszög, Az útvesztő című képek. E terem kétségtelenül "fő" szereplője az Isteni szeretet oltára, ahová egy bársonnyal borított lépcsőn vezet az út. A díszes műtől hirtelen azon kaphatjuk magunkat, hogy egy templomot vizionálunk magunk elé. A keleties hatású oltárból fenségesség és hatalom sugárzik, bár a rengeteg gyöngy-szív és a bársony kicsit túlzónak hathat.

www.kaposest.hu

A tárlat utolsó blokkjában új szerzeményeket fedezhetünk fel. Az itteni alkotások 1999-től datálódnak, ekkoriban Méhes régi képek ihlette festményeket alkotott a retro-fotórealizmus jegyében. Ezek alanyául feleségei, Marietta és Csilla szolgáltak. Helyet kaptak itt például a Csillák és Marietták, vagy a Csilla repül című képek.
Az idén 56 éves Zuzu, a fotórealista művészet meghatározó alakjává avanzsált. Eddigi munkásságának esszenciáját adó érzések és értékek, a szinte védjegyévé vált kifejezésmódokkal most egy helyre sűrítve mutatkoztak meg. A humorral, iróniával fűszerezett képei kiváló lehetőséget jelentenek a művészet könnyed befogadására, a komoly tartalmak pedig elgondolkozásra sarkallnak.



ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Ízléstelen? Helyén való?
szerző: Kinga
Idén 13. alkalommal került sor, az évente megrendezendő erotika kiállításra. 51 kiállító, rengeteg program és különféle újdonságok csábítják a kevésbé gátlásosokat a 3D mozitól, a rúdtánc versenyen át a sztárvendégekig.

Az erotika kiállítás valakinek szakmai „kirándulás”, valakinek valamiféle kétes csodák palotájában tett séta. Ebből is adódik, hogy sokan sokféle módon vélekednek róla.
A megbotránkozásra adhat jogot sok apró, jelentős elem, úgymint a félmeztelenül sétáló hostess lányok és a hímtag alakú szívószálak. Vagy nem olyan kis részletek is, mint a színpadi műsor, melynek keretében az is előfordulhat, hogy bátor önként jelentkező férfiakat orálisan elégítenek ki. Azért a jelenségbe van egy kis humor is csempészve, hiszen először a férfimagazinok címlapjára illő hölgyek (természetesen nem túlöltözve) invitálják föl a delikvenst a színpadra, majd kötik be a szemét. Utána a közönségtől teljes csöndet kérnek és belép egy durván 140 kilós molett nő, aki kezébe veszi a dolgokat. Aztán egyszer csak lekerül a szemfedő, jöhet a csodálkozás.

Többeknek bőven elég ennyit tudnia erről, hogy aztán soha többé ne legyenek rá kíváncsiak, de van, hogy a csillagokkal kitakarós az ízlésesség határát súroló plakátok is megteszik hatásukat. Netalántán a pornó iparban jól ismert „húzónevek”, akikkel testközelben lehet találkozni.
Biztos akadnak olyanok, akiket ez izgat és már epedve várják a következő évi kiállítást, kik lesznek a kiállítók, mit viseljenek, amikor elmennek. Mert természetesen a kedves vendégek is próbálnak minél inkább kitenni magukért.
Ha már 13 alkalmat megélt biztosan van is rá kereslet, én mégsem teljesen tudom megérteni a látogatóit. Ízléses- mondják, bár bizonyosan nem prűdeknek való. Őszintén, inkább mondanám pornó parádénak, mint erotika kiállításnak. Egy régi felmérést azért tudok mellette érvként idézni. Miszerint az ehhez hasonló „intézményeknek” köszönhetően csökkentek a szexuális bűncselekmények.



ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Zuzu-retrospektív
szerző: Kinga

Sok kérdést felvet ez a kiállítás az Ernstben. Miért van egy kortárs alkotónak retrospektív kiállítása? Visszanézés, lezárás. Mi ez, csaknem öntemetés? Voodoo halál? Talán a Vető Jánossal készült képek korát zárja le? De akkor miért vannak csak Zuzu alkotta művek is?


www.kaposest.hu

Tény, távoli már ez a festői fogalmazásmód. Ezért mondanám azt, hogy inkább egy korszak lezárása Zuzu és olykor Kina (Vető János) alkotásainak segítségével. Közvetve a késő szocializmus évtizedeire tehetünk egy nosztalgikus pillantást, bárcsak ritkán jelennek meg konkrétan a művekben a szocializmus szimbólumai, jelei. Mégis egy korkép valahol. Rohanunk tovább a korszakokkal és visszanézünk a vállunk felett, mit látunk? A hazai pop-art egy szeletét.

Vető és Zuzu a hazai Pop-jelenségek jelentős darabjait hozta létre, egyfajta nagyvárosi folklórt építve be műveikbe. Nem csak festményeikkel alkották a történelmet, mindig ott voltak, ahol történt valami jelentős, gerjesztették a fontos történéseket. Kultfigurák. Ilyesmiket olvashatunk Méhes Lóránt Zuzu és Vető János Kina életéről elmélkedő írásokban. Bizonyára meghatározó figurái voltak a 70-es 80-as 90-es éveknek ám én mégsem tudok annyira lelkesedni alkotásaikért, mint a kritikák. Lehet, hogy csak a pop-art taszít, de az is lehet, hogy a Vető és Zuzu féle pop-art akadt a torkomon.

www.kaposest.hu

Plasztikusan kirajzolódik Zuzu személyisége a műveken keresztül. A kiállítás végére érve úgy éreztem, mintha a művész naplójába olvashattam volna bele, mintha elcsíptem volna egy beszélgetést az életéről. Amit utána olvastam róla és Vetőről, mindezt alá is támasztotta számomra. Emiatt azt mondom megérte megnézni ezt a kiállítást. De sajnos nem sokkal több érvet tudok emellett felsorakoztatni. Ígéretes kezdet furcsa, üres vég. A Gomb című képben még talál az ember mondanivalót, nem különben a kis rajzokban, melyek látszólag szervezetlen hanyag egymás utánban vannak a falon, jelentéktelen keretben. De aztán jön egy halom neon szín ésmisztikus giccs, vagy túl édes realizmus.

www.kaposest.hu

Elhiszem, hogy jó lehetett a közös alkotási folyamat maga („egy vonal tőled, egyvonal tőlem”) és a végén büszke szemmel tekintettek a kész műre, de valahol elveszett a lényeg a sok kis apró részlet között. Érzelmileg teljesen üresek a képek, akár egy plasztikbaba. A motívumrendszerek elnyomják egymást, megpróbálják túlharsogni a másikat színeikkel. Őszintén, néha olyan érzésem volt, mintha egy felnagyított füzetlapot látnék egy unalmas tanóra nyomaival. Szép, céltalan vonal-halom (például: Kétszív az egy pár) Máskor, pedig látomásos képzelgéseket (például: Csillagok és szappanbuborékok) vagy egy bohémélet nagy szerelmeit láthattam. Zuzu kiállított művein ugyanis megjelenik mind az első mind a második felesége (Méhes Marietta,aki a Trabant együttes énekesnője volt és Csilla).

www.kaposest.hu

Valahol azt olvastam, hogy egy méltóképpen nem értékelt életművel van dolgunk. Ez nagyon megdöbbentett. Szerintem a kritikák egyenesen túlértékelik. Olyan mintha abba a csapdába estek volna, hogy egy kor kultfigurája, egy művész, akármit csinál az jó, csak legfeljebb nehéz megmagyarázni a miértet.



ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Színház az egész Globe
szerző: Tóth Tamara
A Globe 1599-ben épült, a Temze jobb partján, London Bankside negyedében. A hármas szám igen meghatározó volt a tervezésnél. Az épület három emeletes volt, és harminc méter átmérőjű kör alakú csarnokként lehet leírni. 3000 ember befogadására volt képes, és az emeletes elrendezés a társadalmi viszonyokat is kiszolgálta.

A gazdag polgárok az emeleteken foglaltak helyet, amíg a kevésbé módosak földszinten álltak vagy ültek, akár közvetlenül a színpad előtt is. Ami a tulajdonviszonyokat illeti, a Globe részvénytársaságnak tekinthető, és a vezető színészgárda tartotta a kezében. Ebből Shakespeare megközelítőleg 10 százalékot mondhatott magáénak. Az az épület, amit ma Globe Színházként meglátogathatunk Londonban, azt Shakespeare bizony nem láthatta. Az eredeti intézmény ugyanis 1613. június 29-én lángba borult. Ez még nem jelentette a véget, mert az épületet egy év leforgása alatt helyreállították, és ezután még 28 évig működött. 1642-ben, a puritán vezetés bezáratta, majd lebontatta a Globe-ot. A színház eltűnt a föld színéről, helyén lakóház magasodott. Az emberek aztán szépen lassan elfelejtették az intézmény egykori létét, és a Globe maradványai csak 1989-ben, egy építkezésnél kerültek elő.

A Shakespeare emlékének emelt új színház Sam Wanamaker amerikai rendező nevéhez fűződik, aki már az 1940-es években előállt az ötlettel, de az csak 1997-re öltött testet. Az új Globe természetesen nem az eredeti helyén áll. Hogy nézett ki a Globe régen és milyen volt egy-egy előadás? London I. Erzsébet korában az egyik legnagyobb város volt Európában, 400 000 ember lakta. A Temze, a Tower a Szent Pál katedrális már akkor is létezett, és 400 évvel ezelőtt nyüzsgő piac vette körül a színházat, emellett néha kivégzések tarkították a látványosságok sorát.  A színház működtetése teljes egészében a színészgárda feladata volt. Rendező akkoriban nem létezett, a közönség pedig szerves részét alkotta a darabnak. Ha valami nem tetszett, fütyült, kiabált, a negatív karaktereket még meg is dobálták. Közismert, hogy az ókori színházi szokásokhoz hasonlóan nők most sem tehették a lábukat a színpadra, szerepeiket fiatal, lányos külsejű fiúk játszották el. A múlthoz képest azonban változást hozott, hogy a díszletek és a jelmezek egyre nagyobb szerepet kaptak, fejlődött a dekoráció és a színpadi hatások. A díszesen felöltözött nemesek kivonulása külön előadást jelentett a szegényebb néprétegek számára. A bemutatott darabokról érdemes tudni, hogy a színháznak volt miből válogatnia, az Erzsébet korabeli Angliában több mint 2000 mű született. Drámaíróból tehát nem volt hiány, mecénásból annál inkább. Őket vadászták az írók és a színházak egyaránt.




ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Ádám Ottó 80!- kiállítás a Madáchban
szerző: Szántó Sz. Erika
A Madách Színház fotókiállítással, valamint új honlappal köszönti egykori legendás rendezőjét és igazgatóját, az idén 80. születésnapját ünneplő Ádám Ottót.
fotó: MTI
(MTI) Mint azt Szirtes Tamás, a Madách Színház igazgatója elmondta, a teátrum honlapján október végétől elérhető, Ádám Ottó 80! című oldalon harmincöt pályatárs üdvözli a 80 éves mestert. "A megszólaló barátok, kollégák és tanítványok mind belső késztetést éreztek arra, hogy egy-egy személyes hangú visszaemlékezést írjanak Ádám Ottóról" - fogalmazott Szirtes Tamás.

A weblapon az igazgató köszöntője után többek között Almáfotó: www.madachszinhaz.husi Éva, Bálint András, Görgey Gábor, Haumann Péter, Huszti Péter, Marton László, Seregi László és Tolcsvay László sorai olvashatók; a megszólaló pályatársak többsége ma is hiányolja a színházi életből a csaknem húsz éve visszavonult rendezőt. Szirtes Tamás hozzátette, a köszöntőkből a teátrum Tolnay Szalonjában látható Ádám Ottó-fotókiállításon is olvashatók szemelvények, mint ahogy Féner Tamás fotói is megtalálhatók a honlapon. "A fényképek zömmel Ádám Ottó rendezéseit mutatják be, megidézve a Madách Színház nagy prózai korszakát, legendás előadásait, így a kiállítás egyben a magyar színházi életnek egy jelentős időszakát is ábrázolja, nagyon nagy színészegyéniségekkel" - hívta fel a figyelmet az igazgató. Mint Szirtes Tamás megjegyezte, Féner Tamásnak rendkívül ihletett képei vannak, amelyekkel "nemcsak dokumentál egy kort, hanem vissza is adja a fényképezett előadások hangulatát."

A fotókiállítás egy hónapig látható a Madách Színházban.


ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Vonatozás és kiállítás Mikulás-napon

2008. december 6-án szombaton és 7-én vasárnap ismét közlekednek mikulásvonatok a Gyermekvasúton. A mikulásvonaton a gyerekek és szüleik együtt utazhatnak a Mikulással és segítőivel, a krampuszokkal. Menetközben közösen várják és köszöntik a Mikulást. Az utazás során a Mikulás minden kisgyerekkel elbeszélget, majd megajándékozza őket hagyományos, édességekből és gyümölcsből összeállított mikuláscsomaggal.

fotó: www.gyermekvasut.comA mikulásvonatok menetrend szerint Széchenyi-hegy állomásról 9:35-kor, 10:45-kor, 12:15-kor, 13:15-kor, 14:45-kor és 15:20-kor, Hűvösvölgy állomásról 8:25-kor, 9:20-kor, 10:45-kor, 11:45-kor, 13:20-kor és 14:20-kor indulnak. Hűvösvölgyben, az állomás előtti téren a mikulásvonatok indulása előtt, illetve érkezésük után gyermekprogramokkal fogadják a gyerekeket. Együtt énekelhetnek, táncolhatnak, játszhatnak az egyik hupikék törpikével, illetve a gyermekvasutas ifivezetőkkel. A mikulásvonatokon csak részvételi jeggyel lehet utazni. A részvételi jegy menetjegyként és helyjegyként egyaránt szolgál. Az egy útra szóló részvételi jegy ára tizennégy éven aluli gyermekek részére 790 Ft, tizennégy éven felüli utasok részére 1190 Ft.

A Gyermekvasút "Vonatozz a Mikulással december 6-án és 7-én" rendezvényéhez kapcsolódóan a Vastmodellező Szakkör kiállítása is megtekinthető lesz 9 és 17 óra között. A belépődíj 6-14 éveseknek 100 Ft, 14 éven felül 200 Ft. A kiállítás megtekintése 6 éven aluliaknak díjmentes. A kiállításon megtekinthetőek a Gyermekvasutasokért Alapítvány Vasútmodellező Szakkörének terepasztalai, vitrinmodelljei, valamint egy, erre az alkalomra kialakított, számítógép vezérlésű, LGB méretarányú összeállítás.

Forrás: gyermekvasut.com


ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Szabadság a paplan alatt

1968-ra emlékezve, Szabadság a paplan alatt nyílt időszaki kiállítás a Terror házában.

fotó:www.terrorhaza.huFiatalok sosem vívtak ki maguknak ekkora figyelmet. Huszonévesek gondolatai, vágyai vagy éppenséggel félelmei sosem kaptak még a történelem folyamán ekkora teret. 1968 története bipoláris, mint maga a világ, amelyben a fiatalok éltek. Míg Nyugaton a munka–fogyasztás–jólét örökkévalóságából, a szülők, nagyszülők világháborúkon edzett értékrendszeréből kiábrándult diákok a főszereplők, addig a kommunista diktatúrák kísérleti zónáiban, az egyedül üdvözítő ideológia béklyójában az ifjúság mozgástere korlátozottabb volt. A szabadságvágy itt konkrétabb, kevésbé fogalmi síkon jelentkezett, miközben a nyugati ifjúság kulturális háttérsugárzását a vasfüggöny sem tudta leárnyékolni.

Akár a korszak popcsillagai, a 68-as nemzedék idoljai is kamaszos zavartsággal szembesültek az óriási figyelemmel. Az archív felvételeken idegesen cigarettázva beszélnek, a kamera, a mikrofon jelenléte szokatlan és újszerű élmény. Fiatal nemzedék nyelve, ruházkodása először lépte át ekkora erővel a felnőtt társadalom ingerküszöbét és vált egyetemes jelrendszerré. Európában és a tengerentúlon (rendszer-függetlenül) régóta létezett sztárkultusz, a korábbi csillagok azonban mindenkor a felnőttvilág egén pompáztak. 1968 fiatal sztárjainak éltető közege és közönsége ezzel szemben saját nemzedékük volt.

Bármennyire sűrű év is volt 1968, ahhoz, hogy történelmi csomóponttá fotó:www.terrorhaza.huválhasson és elnyerje szimbolikus jelentőségét, szükség volt az ötvenes és hatvanas évekre. Kellett hozzá Vietnám, és persze Prága, a rock’n roll, és szükség volt Alfred Charles Kinsey tizenöt évvel korábbi, egész Amerikát felkavaró, a szexuális prüdériát leleplező riportjaira. 1968 nincs Mary Quant nélkül, „egy kvantumnyi téboly”– mondta szellemesen a hölgy találmányáról Adorno. A londoni divat-diktátornő miniszoknyája 1959-től betekintést engedett oda, ahová addig jobbára házasságkötés árán lehetett csak bepillantani. Kellett még az „antibébi” tabletta nyújtotta szabadság, amelyet Franciaországban csupán 1967-től engedélyeztek. Szükség volt a kegyetlen és szép terrorista, Ernesto Rafael Guevara de la Serna alias Che Guevara géppisztolyos krisztus-kultuszára, és kellett a tömegmédia közvetítette tapasztalat, hogy a hatalom demokráciában is sok mindenre képes pozíciói megtartásáért (Kennedy-gyilkosságok, Martin Luther King-gyilkosság). Közben a bipoláris világ megkövült rendszere folyamatosan atomhalállal fenyegette az emberiséget (Kubai-válság), a nukleáris döghaláltól való rettegés először fertőzte meg tartós rémálmokkal egy egész nemzedék gyermekkorát.

A „Szeretkezz, ne háborúzz!” doktrínája innen is érthető, bár a híressé vált berlini „Egyes Számú Kommuna” (Kommune 1) hitvallása szerint a szabadon ki- és megélt szexualitás végső soron küzdelem a neurózissal, erőszakkal, azaz a „szülők nemzedékében továbbélő nácizmussal, fasizmussal” szemben.

fotó: www.terrorhaza.huMagyarországon, ahogy a térség többi szocialista államában, szintén megmozdult valami. A huszonévesek ugyan nem szerveztek tüntetéseket a rendszer ellen, lázadó természetüknek mégis formát és keretet adott a folyamatosan beszivárgó nyugati zene, divat, a vasfüggönyön túlról közvetített nemzedéki identitás- és szabadságkép. Fiatalok korábban is szórakoztak, de hogy kulturális minta ilyen mélységben áthasson egy egész nemzedéket, hogy kialakuljon egy nyomaiban máig is fellelhető „mi-tudat”, arra nem volt még példa.

A Nyugat hatvannyolcasai „lázadó tagadásukhoz” ideológiát kerestek, melyet végül különféle baloldali eszmékből gyúrtak össze: marxizmus, trockizmus, anarchizmus és maoizmus, no meg freudizmus keveredett, miközben a keleti blokk szocialista kísérletével szimpatizáló nyugati elit – főleg Franciaországban – szellemi támogatásáról biztosította a diákokat. A történelem ugyan nem ismétli önmagát, de Hegel nyomán léteznek visszatérő motívumok, amelyek visszatérésük alkalmával bontakoznak ki teljes valójukban. Nem meglepő a hasonlóság, amely a harmincas évekre mutat, mikor az ukrán éhínség vagy a moszkvai perek tényei bár elérhetőek voltak, néhány üde kivételtől eltekintve mégsem ingatták meg a sztálinizmusban hívő társutas nyugati értelmiség hitét. A hatvanas években is hiába állt rendelkezésre bőséges információ a maoizmus, a kínai kulturális forradalom valódi természetéről, a hívők érzékelése köztudomásul mindig és kizárólag egy pontra irányul.

 Negyven év távolából 1968 mit sem veszített vonzerejéből, amiben persze fotó:www.terrorhaza.hujelentős szerepet játszik a „nagy nemzedék” jelenléte. Ha hajdani céljaikat sorra vesszük, látjuk, sikeresen formálták át az európai kontinens és a glóbusz politikai és kulturális arculatát. Persze bipoláris ez a sikertörténet is: amikor a vasfüggöny mögött a jobb életszínvonal, a tényleges szabadság és a nyugati kulturális befolyás szabadabb beáramlása volt cél, akkor Nyugaton a tekintélyelvű, hierarchikus társadalmi tradíció lebontása, a szabadon meg- is kiélt szexualitás, egy afféle „ancien régime”-nek feltüntetett állapot felszámolása kapcsolta össze a résztvevőket. 1968 bipoláris történetében, jobban mondva e történet kibontakozásában (legfőképp Magyarország szempontjából) több hasonlóság mutatkozik. A hetvenes évek egyfajta visszarendeződést hoztak nyugaton és keleten egyaránt, mígnem a harmincas-negyvenes éveikbe lépő 68-asok a társadalmi hierarchiában egyre több fontos pozíciót töltöttek be. A kilencvenes években aztán gyakorlatilag ők uralták egyedül a pástot.  Miközben kancellárt, minisztereket, pénzügyi és üzleti vezetőket adtak és adnak, politikai céljaik alig mutatnak közös vonásokat egykori harcos hatvannyolcas szellemiségükkel. Sőt, saját egykori tagadásuk sikeres utóhatásával szembesülnek, amikor a tradicionális tekintélyek rombolásába fektetett hajdani energiájuk gyümölcseként ma általános értékválságról esik szó.

 Kétségtelen, hogy 1968 átjárja kultúránkat, és hogy leginkább a nemi szerepek ki- és megélhetőségében hozott változást. Míg Nyugaton a paplan felett, gyakran a kamera előtt folyt az „új világ” építése, addig Keleten a paplan alatt lett nagyobb a szabadság. Az ötvenes és hatvanas évek kemény diktatúrája után – néhány kivételtől eltekintve – 1968 után Keleten is megteremtődött az ifjúság speciális kulturális zónája, amelyet a hatalom támogatott és kontroll alatt tartott. De a paplan alá nem nézett be.

Forrás: www.terrorhaza.hu


ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

 
       Nőképek
szerző: Kinga

Ha kortárs női alkotókról kéne szólni őszintén szólva kicsit zavarban lennék, hogy kiről írjak. Mégis milyen jogon emelem ki egyiküket vagy másikukat? Ezért inkább úgy gondoltam valaki olyanhoz fordulok, akit kompetensnek tartok a témában. Galériájában járva arról beszélgettem Dr. Virág Judittal és Sárvári Zitával, a galéria kortárs művészeti kurátorával, hogy milyen a helyzete a nőknek a képzőművészetben.

Kategorizálható-e nemenként a művészet? Felismerhető egy művön a női látásmód?

Dr. Virág Judit: Remélem nem, mert valami vagy jó vagy nem. Ennek ellenére vannak olyan képek, amelyeken szerintem látszik, hogy női művész készítette. De lehet, hogy csak azért mondom ezt, mert én tudom. Reményeim szerint nem.

Sárvári Zita: Lehet, hogy meg lehet mondani a témaválasztásról, a finomságáról, az erőteljes színhasználatról. De egyáltalán nem lehet így szétosztani a lapokat, ezért női festészetről sem beszélhetünk. Radák Eszter tud olyan témákat megpendíteni a festményein, amik igazán csajosak. Saját kombinéit, melltartóit festi hanyagul rádobva egy szék karfájára. Vagy a vasalatlan ruhákat, a konyhát, a saját kis belső tereit. Ami talán a férfi festőkre nem jellemző, az intimitás persze meg tud jelenni az ő festményeiken is, ám mindig egyfajta távolságtartással. De nem szeretném kategorizálni. Szeretik azt hangsúlyozni a női festők is, hogy nincs különbség.

Az ember egész bajban van, ha művésznőket kell sorolnia, főként a régebbi korokból. Mit gondol miért maradtak ennyire ismeretlenek a női művészek?

V.J. Mert nem vehettek részt a képzésekben, de már a középkorban  Michelangelo mellett is volt egy nő, és végig a reneszánszban kimutathatóak női művészek. Van egy olyan adat például, hogy az 1900-as párizsi világkiállításon, egy női szobrász nyerte meg a díjat, egy lovasszobrával, ám nem vehette át, végül visszavonták. Egészen más, külön képzés volt a nőknek, nem rajzolhattak aktot. Egyszerűen nem volt elfogadott, hogy egy nő tanuljon. Az is érdekes, hogy itt van például Niki de Saint Phalle, aki az egyik legelfogadottabb kortárs művész. Viszont ha az ember utánanéz az életének, akkor sokkal többet lehet arról olvasni, hogy milyen vérfertőző viszonyban volt az apjával, milyen rettenetes volt, amikor egyedül kellett két gyereket eltartania. Többet lehet arról olvasni, hogy milyen problémái voltak a nőiségéből fakadóan. Vagy Berthe Morisot, Manet sógornője, sokkal inkább arról írnak, hogy Manet őt festette, milyen viszonyban voltak, ahelyett, hogy miket festett. A világháború után vált ez egyre inkább elfogadottá, hogy egy nő is alkosson.

Nőként nehezebb boldogulni a művészvilágban?

V.J. Ma már nem. Az üzletben nehezebb egy nőnek boldogulni, de a művészvilágban nem.

S.Z. Régen nagyon nehéz volt, ezért is tudunk kevesebb női festőről. De ma már természetesen egyre több lehetőség van. A francia forradalom jelszavai mellett [ti. Szabadság, Egyenlőség, Testvériség! -sk] rendeződik a művészettörténet is. A nők ugyanakkora eséllyel kerülnek be a főiskolákra,  galériákba,  mint a férfiak. Ma már csak a tehetség számít.

Bizonyára ismernek női alkotókat. Mennyire összeegyeztethető a tipikus női szerepekkel (pl. családanya) az alkotás?

S.Z. Erre több példa is van itt a festőnőink körében. Mindhárman amellett, hogy festenek és tanítók, vagy éppen professzorok, édesanyák is. Alapvetően ilyen "több funkciós" emberek, akik néha megküzdenek ennek a három szerepkörnek az összeegyeztetésével. De ez igazából egy természetes dolog. Aki festészeti pályára megy, annak erősnek és öntudatosnak kell lennie, mert ez egy nagyon nehéz szakma és piac. Nem könnyű bekerülni ebbe a körforgásba, de megy nekik.

Megőrzött női mestereket a művészettörténet? Voltak egyáltalán?

V.J. Azért nem, mert művészszámba sem vették őket. Szinyei Merse Pál mondta, hogy tanuljanak csak a nők festegetni, mert jót tesz nekik. A neveltetéshez hozzátartozik, hogy szépen tudjanak rajzolni, de ennél sokkal tovább ne menjenek. Maradjanak meg a dekorálásnál, mert nincsen meg bennük az az őserő, az az őstehetség, ami a férfiakban.

Láthatjuk a "Guerrilla Girls" 1989-es plakátja ("Meztelennek kell lenniük a nőknek ahhoz, hogy bekerüljenek a Metropolitan Múzeumba? Alatta: A Modern Művészeti szekcióban a művészek alig 5%-a nő, míg az aktok 85%-a nőket ábrázol.") kezdi érvényét veszteni, köszönhetően a kortárs szeleknek.



ESZKÖZÖK:   Nyomtatható verzió      

Összesen 53 darab.
1 2 3 4 5 6 Következő >>



Szerkesztői levél >>
2010 legolvasottabb cikkei
2010-ben az olvasók a kultúra minden területéről kíváncsiak voltak írásainkra, élen járt ismét többek között a Arany János, Karinthy valamit a Bűn és Bűnhődés, amit előző írásomban már említettem. >>
Film >>
Basquiat – A graffiti királya
Jean-Michel Basquiat rövid élete igazi tündérmese... lehetne. A szegény ember csóró fia útra kel, hogy meghódítsa a világot, s elnyerje a fele királyságot. Csakhogy itt nincsen jó és gonosz, és nincsen hepiend. Ezt a sztorit az élet írta. >>
Színház >>
Merj nagyot ébredni!
Ott voltam, ahol ezrek tüntettek a médiatörvény ellen – és még a zene is jó volt! >>
Intézménykritika >>
(Ne) Füstölögjünk!
Összezsúfolódva állunk a villamosmegállóban. Szúrja a hideg az arcom, zsebemben még mélyebbre süllyesztem a kezem. Zuhog az eső, de szerencsére legalább a szél nem fúj. Próbálok >>
Könyv >>
Az utcaművészet enciklopédiája
Akik nem a graffiti oldalán állnak, valószínűleg nem tudnak előítéletek nélkül viszonyulni a street arthoz. Nicholas Ganz könyve hiánypótló a piacon, és nagy előnye, hogy nem ítélkezésre >>
Zene >>
MR2 Akusztik - Arccal a dalnak!
A Magyar Rádió nyolcas stúdiójában időről-időre koncertet rendeznek, hazai zenekarokkal és akusztikus hangszerekkel. Nagyon érdekes és különleges zenekarokkal lehet találkozni a műsorban. >>
Híres magyarok >>
"Nincs jogom, de odafújok!"
Aktuális témánk, a street art kapcsán, Vegazzal beszélgettem, aki már évek óta közel áll a graffiti világához. Honnan ismerhetitek? Többek között ő és társai változtatták a Flórián tér szürke beton aluljáróit és a Városháza tér tátongó fehér épületét egy igazi utcai kiállító teremmé, Vasarely stílusában. Többek között erről faggattam Vegazt: >>
Fotó >>
Buddhizmus képekben 2.
>>




Bookmark and Share
Pszeudo a facebookonRajongó leszek!

Copyrigth © 2008 pszeudo.hu. Készítette: Szántó Gyula





Szerkesztői levél
Film
Színház
Intézménykritika
Könyv
Zene
Híres magyarok
Fotó