|
| | | A rock and roll dicsőségcsarnoka | szerző: Plecskó Edina |
Létezhet-e méltó hely Jimmi Hendrix 1968-as Fender Stratocaster gitárjának, Buddy Holly iskolai bizonyítványának, Carl Perkins elektromos gitárjának, John Lennon és Ringo Starr Bors őrmester egyenruhájának, Sid Vicious bakancsának vagy John Lennon szemüvegének? A rockzene panteonjának nevezhető Rock and Roll Dicsőségcsarnok és Múzeum – az alább kifejtett információk okán kétségtelenül – ilyen tér, ahol mindösszesen hatvanezer híres kiállítási tárgyat őriznek: ruhákat, cipőket, hangszereket, kottákat, plakátokat és filmeket.
A világ első rock and roll múzeuma Clevelandban nyitotta meg kapuit 1995-ben. S hogy miért pont itt? Innen ívelt felfelé Chuck Berry pályája, Amerikában itt debütált David Bowie, s az 1950-es években egy rádiós riporter itt használta először a rock and roll kifejezést. Természetesen az is sokat számított, hogy az elképzelést Cleveland vezetői elsőként karolták fel, mindemellett pedig hatszázhatvan-ezer ember írta alá a Rock and Roll Dicsőségcsarnok és Múzeum felépülését indítványozó petíciót. Az üzleti élet tehát kinyitotta pénztárcáját, hogy a szándék megvalósuljon. A terv kivitelezése igencsak jól sikerült, hisz a múzeum kivételes állandó kiállítással bír, amelyet a folyton gyarapodó egyedülálló időszaki megjelenések csak tovább gazdagítanak. Bemutattak már például Elvis Presleyről, John Lennonról, Bob Dylanről, a U2-ról és a Supremes-ről szóló tárlatokat és a rock and roll számos aspektusát megvilágítandó évente új kiállítások kivitelezésével készülnek. Így a jövőbeni tervek között van egy Bruce Springsteen életét és zenéjét feldolgozó anyag bemutatása, amely a From Asbury Park to the Promised Land címmel hirdeti magát (további információk a www.rockhall.com weboldalon).
A dicsőségcsarnokba 1986 óta választanak énekeseket és együtteseket – évente mintegy 5-7-et – és legkorábban 25 évvel az első lemez megjelenése után juthat be az, akit arra érdemesít a mintegy ezer fős nemzetközi szavazótestület. A kiválasztottakat évente márciusban "vezetik be" a múzeumba, mint például az AC/DC, a The Clash, Elvis Costello and the Attractions, a The Police és a The Righteous Brothers együtteseket, vagy akár Jeff "Skunk" Baxtert is. A dicsőségcsarnok multimédiás galériája a harmadik emeleten látható, és az ott helyet kapott hírességeket mutatja be. A fejlett berendezések és gazdag kiállítási anyagokat látva elmondható, hogy a dicsőségcsarnok minden kétséget kizáróan átfogó képet ad a rock and roll eredetéről, történetéről, hódító útjáról. Teszi ezt dokumentumok és filmek széles garmadájának felvonultatásával, interaktív számítógépes ismertetők bevezetésével és talán a közönség körében legnépszerűbb szolgáltatásként, kedvenceik relikviáinak bemutatásával.
|
|
|
|